Wydawca treści Wydawca treści

PROJEKTY I FUNDUSZE

 
PROJEKTY LP 2014-2020:

PROJEKTY LP 2007-2013:

 

2014-2020:
 

Nadleśnictwo Sucha uczestniczy w realizacji projektu:

„Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"

Planowany okres realizacji: 2017-2023

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Cel projektu: poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, występujących na obszarach Natura 2000, leżących na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Cele szczegółowe: polepszenie lub przywrócenie właściwych warunków siedliskowych, zabezpieczenie ostoi występowania i miejsc rozrodu populacji zagrożonych gatunków oraz redukcja zagrożeń, ograniczenie rozprzestrzeniania się obcych gatunków inwazyjnych.

Zakres projektu obejmuje wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000.

Efekty projektu: Najistotniejszym rezultatem projektu była powierzchnia siedlisk, których stan ochrony został poprawiony bądź wzmocniony poprzez przeprowadzone działania ochrony czynnej.

Powierzchnia siedlisk wspieranych w zakresie uzyskania lepszego statusu ochrony (CI): 14 893 ha
- liczba typów siedlisk objętych działaniami ochronnymi: 30 szt.
- liczba gatunków objętych działaniami ochronnymi: 32 szt.

 

Wartość projektu

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 30 305 005,14 zł

Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 23 379 179,85 zł

Maksymalna kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 19 872 302,87 zł

 

W ramach projektu Nadleśnictwo Sucha zrealizowało prace na terenie obszaru Natura 2000 Pasmo Policy polegające na montażu czterech szlabanów ograniczających wjazd na teren obszary oraz wykonaniu przerzedzenia podszytów i odnowienia w miejscach występowania borówki z pozostawieniem pasów i grup zwartego podszytu na powierzchni 4 ha.

Całkowity koszt realizacji: 13 620,00 zł

Kwota wydatków kwalifikowalnych: 11 500,00 zł

Kwota dofinansowania: 9 775,00 zł

       

Montaż szlabanów ograniczajacych           Przerzedzenia  odnowien w celu

wjazd na teren obszaru Natura 2000                  odsłoniecia borówki              

 
Nadleśnictwo Sucha uczestniczy w projekcie:
 
"Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich"


Okres realizacji: 2016-2023 r.

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w górskich ekosystemach leśnych.

Cele uzupełniające:
- odbudowa cennych ekosystemów naturalnych, a tym samym pozytywny wpływ na ochronę różnorodności biologicznej;
- ocena skutków przyrodniczych wykonywanych zadań realizowana poprzez prowadzenie monitoringu porealizacyjnego wybranych zadań adaptacyjnych.

Podjęte działania ukierunkowane były na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych takich jak: niszczące działanie wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susza i pożary.

W projekcie priorytetowo potraktowano budowę i modernizację obiektów małej retencji. Ich najważniejszym zadaniem jest magazynowanie wody – nie tylko w zbiornikach, lecz także na obszarach mokradłowych oraz w ściółce i glebie leśnej. Leśnicy zrealizowali także prace związane z zabezpieczeniem infrastruktury leśnej przed skutkami nadmiernej erozji wodnej.
Działania retencyjne – nawet te polegające na budowie małych zbiorników wodnych oraz innych obiektów służących podpiętrzaniu oraz spowolnieniu szybkiego odpływu wody – mają wpływ nie tylko na lokalne ograniczenie zagrożenia powodziowego, lecz także na minimalizowanie strat powodowanych erozją wodną i suszą. Jest to istotne zwłaszcza w górach, gdzie specyficzne uwarunkowania środowiskowe oraz zmiany klimatyczne sprzyjają gwałtownym opadom deszczu, a w konsekwencji nagłym wezbraniom rzek i strumieni. Coraz częściej stanowią one zagrożenie dla zdrowia oraz życia ludzi i są przyczyną degradacji lokalnych ekosystemów.

Wzorem podobnego projektu z okresu 2007-2013 podjęte działania miały charakter prośrodowiskowy. Oznacza to, że zastosowano rozwiązania w jak największym stopniu dostosowane do istniejących warunków przyrodniczo-krajobrazowych, z użyciem materiałów naturalnych takich jak: kamień, drewno, faszyna czy lokalny grunt.

Nadleśnictwa zaangażowane w realizację projektu zrealizowały inwestycje związane z:
- budową, przebudową lub odbudową zbiorników małej retencji i zbiorników suchych;
- budową, przebudową lub odbudową małych urządzeń piętrzących (zastawki, małe progi, przetamowania) na kanałach i rowach w celu spowolnienia odpływu wód powierzchniowych, przywracania funkcji obszarów mokradłowych i ich ochrony oraz odtwarzanie terenów zalewowych;
- przebudową i rozbiórką obiektów hydrotechnicznych niedostosowanych do wód wezbraniowych (mostów, przepustów, brodów);
- zabudową przeciwerozyjną dróg, szlaków zrywkowych oraz zabezpieczenie obiektów infrastruktury leśnej przed skutkami nadmiernej erozji wodnej związanej z gwałtownymi opadami i spływami wód (m.in. wodospusty, płotki drewniane, kaszyce, narzut kamienny).

Efekty:
Najistotniejszym rezultatem projektu była ilość zretencjonowanej wody oraz liczba wykonanych obiektów retencyjnych i kompleksowych zadań.

Osiągnięte wskaźniki:
- objętość retencjonowanej wody: 615 366,59 tys. m³
- pojemność obiektów małej retencji: 916 614,89 tys. m³
- liczba obiektów piętrzących wodę lub spowalniających jej odpływ: 1 099 szt.

Wartość projektu:
Całkowity koszt realizacji projektu: 239 161 321,78 zł
Kwota wydatków kwalifikowalnych: 187 260 332,27 zł
Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 159 171 282,42 zł

W latach 2018-2021 Nadleśnictwo Sucha w ramach realizacji projektu wykonało kilkanaście zadań mających na celu zabezpieczenie infrastruktury drogowej przed szkodliwym działaniem erozji wodnej polegających na wykonaniu kaszyc kamiennych i drewniano-kamiennych, przebudowie przepustów i mostów na obiekty o zwiększonym świetle a także na wykonaniu zabudowy szlaków zrywkowych dylówkami. W dziesięciu leśnictwach wybudowano 11 przepustów, 2 mostki , ok. 1,5 km zabudowy kaszycowej i ponad 8 km dylówek.

Całkowity koszt realizacji: 10 773 740,15 zł

Kwota wydatków kwalifikowalnych: 8 286 550,32 zł

Kwota dofinansowania: 7 043 567,77 zł

 

Przebudowa przepustu okularowego w lesnictwie Wełcza -obiekt przed i po przebudowie

 

 

Zabudowa osuwającego się brzegu w leśnictwie Mosorne

 

 

Budowa dylówek - prace zanikowe: kolejno w  leśnictwie  Budzów, oraz w leśnictwie Skawica

 

 

2007-2013:
 

PRZECIWDZIAŁANIE SKUTKOM ODPŁYWU WÓD OPADOWYCH NA TERENACH GÓRSKICH. ZWIĘKSZENIE RETENCJI I UTRZYMANIE POTOKÓW ORAZ ZWIĄZANEJ Z NIMI INFRASTRUKTURY W DOBRYM STANIE

 
Nadleśnictwo Sucha jest jednym z nadleśnictw, które realizowało na swoim terenie projekt „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie". Projekt ten łączy aspekty retencjonowania wody i ochrony przeciwpowodziowej kładąc zdecydowany nacisk na realizację niewielkich inwestycji w początkowym biegu rzek i strumieni w zlewniach górskich.
Projekt realizowany był w kilkudziesięciu nadleśnictwach Polski południowej w latach 2007-2015. Źródło finansowania stanowiła III oś priorytetowa Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko" - Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska (środki Funduszu Spójności). 
W ramach projektu na terenie nadleśnictwa zostały wykonane następujące zadania: 
- budowa szlaków zrywkowych typu "dylówka" w leśnictwach Mucharz, Budzów, Lachowice, Jasień i Juszczyn
- przebudowa przepustów okularowych na mosty - dwa obiekty /po jednym w leśnictwie Wełcza i Budzów/ 
 
 
Dylówka w leśnictwie Jasień.             Mostek w leśnictwie Budzów

 
 
 
W ramach Programu Rozwoju Operacyjnego Wiejskich 2007-2013 Nadleśnictwo Sucha realizowało dwa projekty w ramach działania „Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych" schemat „I. Wsparcie dla obszarów, na których nastąpiła katastrofa naturalna lub klęska żywiołowa". W wyniku realizacji tych projektów powstała jedna nowa droga leśna w leśnictwie Czarna Hala oraz została zmodernizowana  leśna droga w leśnictwie Budzów. 
  
  Droga w leśnictwie Czarna Hala

Nadleśnictwa i inne