Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka przyrodniczo-leśna „JASIEŃ"

Ścieżka prowadzi przez teren leśnictwa Jasień  do historycznej Kaplicy Konfederatów Barskich zlokalizowanej na górze Jasień. ilość przystanków - 15 długość ścieżki –  1,2 km początek trasy: Sucha Beskidzka, ulica Zamkowa, w bliskim sąsiedztwie Nadleśnictwa Sucha. . Trasa pokonuje różnicę wzniesień ok. 150 m, podczas których turyści mogą poznać bogatą faunę i florę beskidzkich lasów.

Ścieżka powstała celem udostępnienia lasu mieszkańcom miasta Sucha Beskidzka i okolic oraz wszystkim odwiedzającym Zamek Królewski w Suchej Beskidzkiej. Tematyką ścieżki jest  różnorodność gatunków drzew na terenie Nadleśnictwa, szkody powodowane przez zwierzynę i metody ochrony przed nimi. Na tym krótkim odcinku ścieżki poznajemy aż 10 gatunków drzew, o których różnych ciekawostek możemy dowiedzieć się z tablic edukacyjnych. 
 
Kaplica Konfederatów Barskich wzniesiona została prawdopodobnie w 1773 roku, dla upamiętnienia walk, jakie w maju 1771 roku stoczyły oddziały Konfederatów Barskich z wojskami Moskali, którymi dowodził generał Aleksander Suworow. Podczas tych zmagań, śmierć poniosło ok. dwustu konfederatów. Wnętrze kaplicy podzielone jest na mały przedsionek i część główną. W ołtarzu kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, patronki Konfederatów. Obok kaplicy znajduje się symboliczna mogiła z osadzonym na niej krzyżem brzozowym, będąca symbolem patriotów, walczących w obronie Ojczyzny. Obecnie podczas świąt patriotycznych, m.in.: 3 Maja odbywają się tam uroczyste Msze święte, sprawowane w intencji Ojczyzny. Jak mówi miejscowa legenda, właśnie na górze Jasień do rosyjskiej niewoli pojmany został Maurycy hrabia Beniowski.
 

 


Leśna ścieżka przyrodnicza im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ścieżka prowadzi nas przez najciekawsze miejsca w obrębie pasma Jałowieckiego osiągając kulminację na szczycie Jałowca (1111 m n.p.m.) skąd rozciąga się rozległa panorama w kierunkach południowym i zachodnim, obejmująca głównie Beskidy – Śląski i Żywiecki. Przy dobrych warunkach dostrzec można część Małej Fatry.

Na szczycie  Jałowca w 2000 roku mieszkańcy Stryszawy ustawili krzyż i obelisk upamiętniający liczne wędrówki beskidzkie kardynałów Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego.

Trasa o łącznej długości 9 km i przewyższeniu 500-550 m rozpoczyna się w Stryszawie Roztoki i kończy zaś na Stryszawie Matusy, pokrywa się z pieszymi szlakami turystycznymi – żółtym, niebieskim i zielonym. Jej spokojne przejście nie powinno zająć więcej niż 5 godzin.

Najprościej dojechać tutaj busami z Suchej Beskidzkiej. Istnieje też możliwość pozostawienia samochodu na przygotowanym przez Nadleśnictwo Sucha miejscu postojowym przy pierwszym przystanku.

Wzdłuż trasy umieszczono 10 tablic-przystanków:

  1. Rozpoczęcie
  2. Wodospad
  3. Pomnik przyrody Świerk „Siłosław"powalony w 2012 roku
  4. Polana Krawcowamiejsce występowania szafrana spiskiego
  5. Szczyt Jałowca - w 2000 roku mieszkańcy Stryszawy ustawili  tu krzyż i obelisk upamiętniający liczne wędrówki beskidzkie kardynałów Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego
  6. Typy siedliskowe wyższych położeń Pasma Jałowieckiego
  7. Przełęcz Kolędówki
  8. Gospodarka leśna
  9. Pomnik szczerej wdzięcznościprzystanek w całości poświęcony „Prymasowi Tysiąclecia"
  10. Tradycje zabawkarskie w Stryszawie

Z racji na stosunkowo dużą sumę podejść ścieżka polecana jest osobom o przynajmniej średniej kondycji fizycznej.


Nadleśnictwa i inne