Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka przyrodniczo-leśna „JASIEŃ"

Ścieżka prowadzi przez teren leśnictwa Jasień  do historycznej Kaplicy Konfederatów Barskich zlokalizowanej na górze Jasień. ilość przystanków - 15 długość ścieżki –  1,2 km początek trasy: Sucha Beskidzka Zespół Zamkowo Parkowy lub od strony budynku nadleśnictwa koniec trasy: Sucha Beskidzka Zespół Zamkowo Parkowy, od strony budynku nadleśnictwa lub zejście ze ścieżki w kierunku miasta Trasę ścieżki zaprojektowano tak aby była dostępna zarówno od strony nadleśnictwa jak i parku zamkowego. Trasa pokonuje różnicę wzniesień ok. 150 m. 

Ścieżka powstała celem udostępnienia lasu mieszkańcom miasta Sucha Beskidzka i okolic oraz wszystkim odwiedzającym zamek królewski w Suchej Beskidzkiej. Tematyką ścieżki jest  różnorodność gatunków drzew na terenie Nadleśnictwa, szkody powodowane przez zwierzynę i metody ochrony przed nimi. Na tym krótkim odcinku ścieżki poznajemy aż 10 gatunków drzew, o których różnych ciekawostek możemy dowiedzieć się z tablic edukacyjnych. 
 

 


Leśna ścieżka przyrodnicza im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ścieżka prowadzi nas przez najciekawsze miejsca w obrębie pasma Jałowieckiego osiągając kulminację na szczycie Jałowca (1111 m n.p.m.) skąd rozciąga się rozległa panorama w kierunkach południowym i zachodnim, obejmująca głównie Beskidy – Śląski i Żywiecki. Przy dobrych warunkach dostrzec można część Małej Fatry.

Na szczycie  Jałowca w 2000 roku mieszkańcy Stryszawy ustawili krzyż i obelisk upamiętniający liczne wędrówki beskidzkie kardynałów Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego.

Trasa o łącznej długości 9 km i przewyższeniu 500-550 m rozpoczyna się w Stryszawie Roztoki i kończy zaś na Stryszawie Matusy, pokrywa się z pieszymi szlakami turystycznymi – żółtym, niebieskim i zielonym. Jej spokojne przejście nie powinno zająć więcej niż 5 godzin.

Najprościej dojechać tutaj busami z Suchej Beskidzkiej. Istnieje też możliwość pozostawienia samochodu na przygotowanym przez Nadleśnictwo Sucha miejscu postojowym przy pierwszym przystanku.

Wzdłuż trasy umieszczono 10 tablic-przystanków:

  1. Rozpoczęcie
  2. Wodospad
  3. Pomnik przyrody Świerk „Siłosław"powalony w 2012 roku
  4. Polana Krawcowamiejsce występowania szafrana spiskiego
  5. Szczyt Jałowca - w 2000 roku mieszkańcy Stryszawy ustawili  tu krzyż i obelisk upamiętniający liczne wędrówki beskidzkie kardynałów Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego
  6. Typy siedliskowe wyższych położeń Pasma Jałowieckiego
  7. Przełęcz Kolędówki
  8. Gospodarka leśna
  9. Pomnik szczerej wdzięcznościprzystanek w całości poświęcony „Prymasowi Tysiąclecia"
  10. Tradycje zabawkarskie w Stryszawie

Z racji na stosunkowo dużą sumę podejść ścieżka polecana jest osobom o przynajmniej średniej kondycji fizycznej.


Nadleśnictwa i inne