Wydarzenia Wydarzenia

Wystawa IPN - Ojcowie Niepodległości

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ, NADLEŚNICTWO SUCHA oraz MUZEUM MIEJSKIE SUCHEJ BESKIDZKIEJ zapraszają na wystawę plenerową pt. „Ojcowie Niepodległości”. Wystawa umiejscowiona na Dziedzińcu Suskiego Zamku będzie ogólnodostępna dla zwiedzających od 1 lutego do 20 lutego br.

W skład wystawy plenerowej wchodzi 7 wolnostojących ekspozytorów trzyplanszowych na planie trójkąta foremnego. Wystawa  prezentuje w części głównej ponad dwumetrowe sylwetki „Ojców Niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego  Witosa i Ignacego Daszyńskiego wraz z ich  biogramami w języku polskim i angielskim. Wzbogacona jest o: kalendarium wydarzeń dotyczących najważniejszych etapów w polskiej drodze do niepodległości,  mapę, która ukazuje jak w latach 1918 – 1921 zmieniały się granice państwa w realiach politycznych i militarnych II Rzeczypospolitej oraz  o dokumenty odnoszące  się do samego 11 listopada 1918 r.

Organizatorem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej, a autorami wystawy są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko we współpracy z: Grzegorzem Czapskim, Maciejem Fryczem, Pawłem Miedzińskim, Magdaleną Ruczyńską, dr. Pawłem Skubiszem i prof. Włodzimierzem Suleją.

Warto w tym miejscu  wspomnieć dwa wydarzenia w drodze do niepodległości związane z Suchą Beskidzką. Pierwsze to formowanie się Batalionu Uzupełniającego zakończone przysięgą na Dziedzińcu Suskiego Zamku w listopadzie 1914 r. Zdjęcie z przysięgi stało się jednym z najczęściej zamieszczanych zdjęć w publikacjach o Legionach w okresie  II Rzeczypospolitej. Drugim niezwykle interesującym działaniem było przybycie jesienią 1914 roku około 300 węgierskich ochotników do Legionów, którzy przeszli szkolenie bojowe w Suchej i byli zakwaterowani również na Suskim Zamku. Mało znaną historią  udziału  Węgrów w Legionach zainteresowała się TVP Historia, realizując w ubiegłym roku film, którego sceny  nagrywane były m. in. w Suchej Beskidzkiej. Usytuowanie wystawy nie jest zatem przypadkowe i nabiera przez te dwa wspomniane wydarzenia wręcz symbolicznego znaczenia.

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej w związku z wystawą przygotowało dodatkowo gablotę prezentującą zdjęcie przysięgi Legionistów na Dziedzińcu Suskiego Zamku  oraz wybrane muzealia związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz drogą do niepodległości.

Wstęp  na wystawę IPN oraz dodatkowe muzealia przygotowane przez Muzeum Miejskie w Suchej Beskidzkiej jest bezpłatny.

ZAPRASZAMY