Asset Publisher
Pomagamy ptakom przetrwać zimę
Okres zimowy to trudny czas dla zwierząt, a zwłaszcza dla ptaków. Ziemia pokryta jest śniegiem lub lodem, a to w znaczący sposób ogranicza dostęp do pokarmu. Co więcej - poszukiwanie czegoś do zjedzenia na mrozie pochłania sporo cennej energii, a krótki zimowy dzień to również mniej czasu na znalezienie pożywienia. Dlatego też dokarmianie ptaków staje się często ich jedyną szansą na przetrwanie tych kilku ciężkich miesięcy.
Podejmując decyzję o zimowym dokarmianiu ptaków, zróbmy to odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że wykładanie karmy powinniśmy rozpocząć odpowiednio wcześniej (na przełomie XI i XII), aby ptaki ją odnalazły i przyzwyczaiły się do niej jeszcze przed nastaniem surowej zimy.
Bądźmy konsekwentni, dokarmiajmy regularnie, ponieważ ptaki przyzwyczajone do naszej pomocy, będą pojawiać się w miejscach, w których umieszczamy karmę oczekując, że zawsze coś tam znajdą. W związku z tym, nagłe przerwanie wykładania pożywienia może się dla nich skończyć tragicznie.
Czym dokarmiać? Najlepsze są niesolone nasiona np. słonecznik, proso, pszenica, owies, a także pestki dyni, rozdrobnione orzechy, czy suszone owoce. Przysmakiem dla wielu ptaków np. sikorek jest tłuszcz zwierzęcy - słonina lub łój również bez soli i przypraw. Przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować, że wywieszony kawałek słoniny jest smakołykiem także dla dzięciołów czy kowalików. Warto korzystać też z gotowych karm i kul tłuszczowych (pyz), w które można zaopatrzyć się w sklepach ogrodniczych lub zoologicznych.
Dlaczego niesolone? Z bardzo prostego powodu. Ptaki nie mają woreczka żółciowego, zatem ich możliwości wydalania soli są ograniczone. Gdy jej stężenie w organizmie jest zbyt wysokie, a ptak nie mogąc się napić, przeżywa męki.
Pamiętajmy, żeby do karmnika wykładać tyle pokarmu, ile ptaki zjadają dziennie. Nie dawajmy im resztek z naszego stołu, które w większości zawierają wspomnianą sól. Na bieżąco sprzątajmy karmnik, aby nie narażać ptaków na choroby, spowodowane starym, zepsutym pokarmem.
Nie zapominajmy, że karmnik może zwabić drapieżniki, głównie koty. Dlatego zadbajmy o to, by karmniki były umieszczone w miejscach, gdzie ptaki będą bezpieczne.
Zimowe dokarmianie może być doskonałą okazją do obserwacji i poznawania różnych gatunków ptaków spędzających u nas zimę, takich jak rodzime sikory, wróble, zięby, czyżyki, dzwońce, dzięcioły, szczygły czy przylatujące z północy gile i jemiołuszki. Podglądanie podlatujących do karmnika ptaków może okazać się ciekawsze i bardziej wciągające niż niejeden serial telewizyjny :)
Wspierając ptaki, nie tylko pomagamy im przetrwać trudniejsze chwile, ale także dbamy o dobro całej przyrody. Choć póki co, tegoroczna zima jest raczej łagodna, dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność i zadbać o ptaki, aby móc przez cały rok cieszyć się ich obecnością w leśnym ekosystemie.
Gorąco zachęcamy do pomagania małym mieszkańcom lasu.
Więcej ciekawych informacji na infografikach w galerii oraz do pobrania poniżej