Asset Publisher Asset Publisher

Na grzyby

Chociaż pierwsze okazy pojawiają się już wiosną, to właśnie jesień najbardziej kojarzy się wszystkim z grzybobraniem

Jak co roku, wielu z nas wybiera się do lasu na poszukiwanie grzybów, to już stały element naszej tradycji. W polskich lasach grzyby można, z pewnymi wyjątkami, zbierać praktycznie bez ograniczeń. Gdzie zatem nie możemy tego robić?

W Lasach Państwowych należących do Skarbu Państwa zbieranie grzybów jest zupełnie bezpłatne i dozwolone, z wyłączeniem miejsc objętych stałym zakazem wstępu do lasu, takich jak:  drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne, uprawy do 4 m wysokości oraz ostoje zwierzyny.

Poza Lasami Państwowymi nie można zbierać grzybów w rezerwatach przyrody i parkach narodowych. Ponadto rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Wybierając się do lasu na grzyby, warto pamiętać o podstawowych zasadach dobrego grzybobrania, które dla przypomnienia są przedstawione na poniższej ikonografice:

Przypominamy, że należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi grzybiarzami warto wziąć ze sobą do lasu atlas grzybów.

Centrum Informacji Lasów Państwowych we współpracy z sanepidem przygotowało specjalną broszurę z podstawowymi gatunkami grzybów, jadalnych i tych trujących, z ich opisami i zdjęciami. Zamieszczone są w niej również podstawowe porady na temat zbierania grzybów. Broszura jest do pobrania w pliku pdf pod artykułem.

Zapraszamy na grzyby do lasów Nadleśnictwa Sucha.


Divisions and others