Asset Publisher
DZICZE GODY
Na przełomie listopada i grudnia dziki rozpoczynają swoje amory.
Huczka, bo tak nazywa się okres godowy dzików, w Polskich warunkach zazwyczaj rozpoczyna się późną jesienią. Obecnie coraz częściej słyszy się jednak o odstępstwach od tej reguły i "huczce trwającej przez cały rok". Przyczyn takiej sytuacji upatruje się między innymi w korzystnych warunkach bytowania zwierzyny oraz bogatej bazie łatwo dostępnego pokarmu.
Miłosne zaloty wśród dzików trwają zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. Dorosłe samce (odyńce i wycinki) żyjące na co dzień samotnie dołączają do grup rodzinnych (lochy z potomstwem). Tam staczają walki o dominację. Silniejsze osobniki starają się odgonić słabszego rywala – na okolicznych roślinach i krzakach pozostawiają wydzielinę o silnej woni. Dodatkowo zdarza się, że samce zadają sobie rany cięte szablami. Samiec, który zdobędzie dominacje nad watahą kryje rujne samice.
Po okresie rui odyńce i wycinki odłączają się od grup rodzinnych i przez resztę roku wiodą samotne życie. Po 17 tygodniach na świat przychodzą warchlaki – miot liczy zazwyczaj 8-12 osobników.
Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku 8-10 miesięcy, jednak w silnych populacjach lochy zwyklej nie rozmnażają się wcześniej niż w 18 miesiącu życia. Samce natomiast potrzebują kilku lat aby osiągnąć odpowiednie rozmiary i być w stanie skutecznie rywalizować o samice.
SŁOWNICZEK Grupa rodzinna – składa się z samicy z potomstwem; często kilka samic wraz z potomstwem łączy się w większe ugrupowania Huczka – okres godowy u dzików, inaczej lochanie Locha – samica dzika Odyniec – samiec dzika powyżej 4 lat Przelatek – dzik urodzony w ubiegłym roku Szable – dolne kły dzika Warchlak – dzik w pierwszym roku życia Wataha - w tym wypadku stado dzików (określenie wataha bywa wykorzystywane również w przypadku wilków) Wycinek – trzyletni dzik, samiec, wycinki tworzą nieliczne watahy lub prowadzą samotniczy tryb życia