Lista aktualności Lista aktualności

22 marca DZIEŃ WODY

Woda jest jednym z najważniejszych składników środowiska w którym żyjemy. Bez udziału wody nie byłoby możliwe życie na ziemi. To powszechnie znane fakty. O tym jak ważna jest woda dla człowieka świadczy chociażby fakt, że organizm ludzki składa się od 70 do 90 procent (w zależności od wieku) z wody. Ale o tym jaka jest rola wody w lesie i jak las kształtuje stosunki wodne wiedzą już nie wszyscy…

Las stanowi niezastąpiony i niepowtarzalny „zbiornik wodny", który ma ogromne zdolności do gromadzenia wody w okresie, gdy jest jej nadmiar i oddawania jej środowisku w czasie niedoboru (tzw. „zdolności retencyjne"). Głównym elementem decydującym o wyjątkowej roli lasu w kształtowaniu obiegu wody jest roślinność leśna i jej piętrowe zróżnicowanie. Zanim woda opadowa trafi na ziemię, jest zatrzymywana w koronach drzew i powoli spływa po pniu, gałęziach i liściach. Część opadów zatrzymuje warstwa mniejszych drzew i krzewów i  roślinność runa leśnego, a warstwa mchów (określana często mianem „leśnej gąbki") potrafi zatrzymać nawet do sześciu razy więcej wody, niż sama waży.  Las umożliwia również retencję śnieżną, ponieważ panujące wewnątrz lasu warunki mikroklimatyczne powodują, że śnieg roztapia się w nim wolniej niż na terenach niezalesionych, co z kolei zapobiega powstawaniu gwałtownych roztopów, przez co zmniejsza zagrożenie powodziowe. 
Istotną rolę pełni również las w procesie spowalniania odpływu wód opadowych. Zalegające w korytach potoków i płynących ciekach pnie drzew blokują szybki spływ wód opadowych, co pozwala zatrzymać ich nadmiar w lesie a gleba ochraniana jest przed erozją wodną. Pnie, spowalniając odpływ cieków, zwiększają kumulację osadów, co w znacznym stopniu oczyszcza wodę i poprawia jej jakość.
Ale woda w lesie potrafi uczynić wiele szkód. W lasach górskich opadowe wezbrania potoków bywają bardzo gwałtowne i mają ogromną siłę, która potrafi wyrządzić wiele szkód.

W galerii prezentujemy kilka zdjęć ukazujących piękno i grozę leśnych potoków naszego nadleśnictwa (fotografie z archiwum nadleśnictwa).  
 

Nadleśnictwa i inne